Правда про вибір кормозмішувача. Що потрібно врахувати вибираючи змішувач кормів для ВРХ

     Настає момент, коли  керівництво сільськогосподарського підприємства розуміє: нам потрібно купити  новий кормозмішувач. Причин цьому може бути декілька. Часто це питання виникає через зношуваність міксера, який до цього працював на фермі, також таке відбувається через збільшення поголів’я в господарстві і тоді приймається рішення придбання більшого, або додаткового змішувача. Іноді й зараз трапляються випадки, що на фермі ВРХ до цього часу працювали дідівськими методами і нарешті вирішили придбати сучасну техніку.  

     Змішувач корму потрібно купляти – це вже стало зрозуміло. Але тепер постає ще інше запитання. Який потрібний нашому господарству? Тут є про що подумати і з чого вибирати.

     Кормозмішувач може бути стаціонарний, причіпний та самохідний. Самохідний - це мрія мабуть кожного керівника. Він не потребує трактора, сам виконує якісний забір корму, змішує та роздає. Та не зважаючи на ці переваги далеко не кожне господарство може його собі дозволити  через високу вартість і, як не дивно, високу технологічність, адже потрібні фахівці, які будуть на ньому працювати і обслуговувати. Також певний острах виникає при можливій зупинці  цієї техніки, адже замінити трактор на причіпному змішувачі легко, а що робити у випадку самохідного. Тут потрібно бути впевненим у надійності дилера-партнера та професійності і швидкості реакції його сервісної служби.   Стаціонарні змішувачі більш підходять для кормоцехів великих господарств з централізованим зберіганням кормів  та  приготуванням  ЗЗМ, а також  для роботи на  біогазових установках. Тому більшість господарств зупиняють свій вибір на причіпних міксерах-кормороздавачах. В сільгоспвиробників переважно знаходиться для цього діла трактор, тим більш, що для використання з енергоефективним змішувачем не потрібний потужний трактор.

     Існують кормозмішувачі вертикальні та горизонтальні. Зважаючи, що горизонтальні змішувачі не знайшли широкого застосування (складають в Європі до 10% від загальної кількості всіх працюючих, а в Україні їх купляють ще рідше), будемо зосереджувати свій вибір на вертикальному міксері.

Якого об'єму міксер-кормороздавач потрібен в господарстві?

     Ідучи по найбільш типовому шляху і вибираючи причіпний вертикальний кормозмішувач ми також зупиняємося перед безліччю питань під час вибору. Одне з головних питань, який об’єм змішувача нам потрібний. Щоб визначити об’єм змішувача потрібно врахувати ряд факторів: кількість голів в стаді для щоденної годівлі, кількість ВРХ в найбільшій групі стада, скільки разів на день відбувається годівля, кількість раціонів для стада, вміст в раціоні грубих кормів, планування збільшення поголів’я, трактор з яким буде агрегатуватися міксер-кормороздавач. Часто тваринники розраховують об’єм змішувача за допомогою простої формули, 7-8 голів дійного стада в добу на 1 кубометр кормороздавача. Якщо на фермі дворазова годівля, то кількість подвоюється і сягає 14-16 голів ВРХ. Для більш точних розрахунків беруть середню кількість корму, що припадає згідно раціону на одну корову умножаємо на кількість тварин в групі та множимо на середню щільність раціону, так отримуємо потрібну кубатуру. Для використання всього об’єму ванни міксера-кормороздавача під час змішування доцільною є конструктивна наявність  посиленого обмежувального ободку на агрегаті, що унеможливлює випадання корму під час змішування.

Які розміри потрібно враховувати при виборі змішувача кормів?

     Розуміючи якого об’єму змішувач кормів нас задовольнить ми повинні звернути увагу на геометрію змішувача. На габаритні розміри змішувача, який задовольнить господарство, впливають розміри проїзду в корівнику, висота і ширина воріт, висота в найнижчому місці корівника, наявність кормового столу чи жолоба, наявність наскрізних проїздів в будівлі, нахил в’їзду в корівник, стан дорожнього покриття на фермі. Ці всі параметри корівників потрібно уважно проаналізувати та взяти до уваги найбільш вузькі та низькі місця. Спілкуючись з завідуючими фермами та зоотехніками неодноразово доводилося чути про ситуації коли привозили кормозмішувач з господарство агрегатували з трактором, а потім під час годівлі не могли заїхати чи проїхати в певних місцях молочної ферми. Також при наявності в корівнику старого типу годівниць необхідно звернути увагу, щоб транспортер чи лоток для роздачі корму вільно проходив над ними і не зачіпав. Необхідно звернути увагу і на кількість та розташування вивантажувальних вікон, воно може бути одне з однієї сторони, а можуть з обох сторін, або спереду і позаду. Часто з двох сторін вивантажувальні вікна рекомендують використовувати в приміщеннях де утримують ВРХ з вузькими проходами, щоб роздавати корм за один прохід на дві сторони  і не давити його при зворотному русі змішувача, щоб зберегти його структуру.
     Також здавалося банальна річ, колеса. Але і тут є над чим подумати, адже виробники і дилери пропонують великий спектр коліс. За допомогою висоти колеса інколи забезпечують прохід кормороздавача в низьких приміщеннях ферми, або навпаки підіймають над годівницями. Для господарств з поганим дорожнім покриттям рекомендують широкі шини, або подвійні колеса. Хочемо звернути увагу , що різні колеса потребують  різного тиску в шинах  - так шини з тиском 4  бари добре амортизують і створюють менший тиск на  покриття, ніж шини з тиском 9 бар. Але шини  з тиском в 9 бар можуть бути менші по висоті (що зменшує загальну висоту проїзду міксера) і дешевші при заміні.

Вагова система кормозмішувача. Рекомендації і типи.

     Рекомендуємо звертати увагу і на вагову систему з ваговими вимірювальними датчиками. Вона повинна бути точна і надійна для забезпечення чіткого дотримання раціону тварин. Професійні кормозмішувачі обладнуються, як простими ваговими системами з індикацією, так і з програмованим ваговим обладнанням. За допомогою простих систем оператором годівлі контролюється, який компонент, в якій кількості добавляється (силос, сінаж, солома та інші компоненти раціону). Завдяки програмованим системам зоотехнік чи інший відповідальний за годівлю фахівець господарства програмує на комп’ютері раціони, а оператор годівлі на дисплеї бачить порядок завантаження, компонент та його кількість та дотримується відповідних вказівок. Програмовані вагові системи різняться за типом передачі даних між комп’ютером зоотехніка чи обліковця та обладнанням міксера на системи з передачею за допомогою цифрових носіїв інформації (флешки, карти пам’яті) та онлайн передачею інформації. За допомогою останніх власник чи директор підприємства може контролювати процеси годівлі навіть перебуваючи на відпочинку в іншій країні чи континенті.

     Визначившись з більшістю параметрів переходимо до пошуку виробника нашого нового обладнання. Тут дуже велике поле для діяльності, адже на ринку України можна придбати українські, польські, італійські, іспанські, шведські, німецькі міксери-кормороздавачі. Хоча і це не все, також в Україні можна купити змішувачі виготовлені в Нідерландах, Ізраїлі, США та багатьох інших країнах світу і представництво багатьох країн часто не обмежується одним брендом. Тому насамперед необхідно шукати надійного офіційного дилера виробника ефективної та довговічної техніки, який працює на ринку обладнання для годівлі не один рік, а то й десятиліття.

     Також доречно звернути увагу на собівартість приготування корму для годівлі ВРХ. Тут більше потрібно враховувати не лише суму коштів, за яку господарство може купити кормозмішувач, а і довговічність роботи техніки, час за який зношується ванна і шнек. Бувають випадки коли господарство приймає рішення, що не потрібно платити більше, адже змішує корм і той, і той міксер. А через пару років виникає потреба заміни шнека, а ще декілька років і взагалі потрібна заміна всього змішувача. Тут і з’являється розуміння, що придбати дешевий кормозмішувач з часом для господарства виявляється дорожче.