Правда про вибір кормозмішувача. Що потрібно врахувати вибираючи змішувач кормів для ВРХ
Настає момент, коли керівництво сільськогосподарського підприємства розуміє: нам потрібно купити новий кормозмішувач. Причин цьому може бути декілька. Часто це питання виникає через зношуваність міксера, який до цього працював на фермі, також таке відбувається через збільшення поголів’я в господарстві і тоді приймається рішення придбання більшого, або додаткового змішувача. Іноді й зараз трапляються випадки, що на фермі ВРХ до цього часу працювали дідівськими методами і нарешті вирішили придбати сучасну техніку.
Змішувач корму потрібно купляти – це вже стало зрозуміло. Але тепер постає ще інше запитання. Який потрібний нашому господарству? Тут є про що подумати і з чого вибирати.
Кормозмішувач може бути стаціонарний, причіпний та самохідний. Самохідний - це мрія мабуть кожного керівника. Він не потребує трактора, сам виконує якісний забір корму, змішує та роздає. Та не зважаючи на ці переваги далеко не кожне господарство може його собі дозволити через високу вартість і, як не дивно, високу технологічність, адже потрібні фахівці, які будуть на ньому працювати і обслуговувати. Також певний острах виникає при можливій зупинці цієї техніки, адже замінити трактор на причіпному змішувачі легко, а що робити у випадку самохідного. Тут потрібно бути впевненим у надійності дилера-партнера та професійності і швидкості реакції його сервісної служби. Стаціонарні змішувачі більш підходять для кормоцехів великих господарств з централізованим зберіганням кормів та приготуванням ЗЗМ, а також для роботи на біогазових установках. Тому більшість господарств зупиняють свій вибір на причіпних міксерах-кормороздавачах. В сільгоспвиробників переважно знаходиться для цього діла трактор, тим більш, що для використання з енергоефективним змішувачем не потрібний потужний трактор.
Існують кормозмішувачі вертикальні та горизонтальні. Зважаючи, що горизонтальні змішувачі не знайшли широкого застосування (складають в Європі до 10% від загальної кількості всіх працюючих, а в Україні їх купляють ще рідше), будемо зосереджувати свій вибір на вертикальному міксері.Якого об'єму міксер-кормороздавач потрібен в господарстві?
Ідучи по найбільш типовому шляху і вибираючи причіпний вертикальний кормозмішувач ми також зупиняємося перед безліччю питань під час вибору. Одне з головних питань, який об’єм змішувача нам потрібний. Щоб визначити об’єм змішувача потрібно врахувати ряд факторів: кількість голів в стаді для щоденної годівлі, кількість ВРХ в найбільшій групі стада, скільки разів на день відбувається годівля, кількість раціонів для стада, вміст в раціоні грубих кормів, планування збільшення поголів’я, трактор з яким буде агрегатуватися міксер-кормороздавач. Часто тваринники розраховують об’єм змішувача за допомогою простої формули, 7-8 голів дійного стада в добу на 1 кубометр кормороздавача. Якщо на фермі дворазова годівля, то кількість подвоюється і сягає 14-16 голів ВРХ. Для більш точних розрахунків беруть середню кількість корму, що припадає згідно раціону на одну корову умножаємо на кількість тварин в групі та множимо на середню щільність раціону, так отримуємо потрібну кубатуру. Для використання всього об’єму ванни міксера-кормороздавача під час змішування доцільною є конструктивна наявність посиленого обмежувального ободку на агрегаті, що унеможливлює випадання корму під час змішування.
Які розміри потрібно враховувати при виборі змішувача кормів?
Вагова система кормозмішувача. Рекомендації і типи.
Визначившись з більшістю параметрів переходимо до пошуку виробника нашого нового обладнання. Тут дуже велике поле для діяльності, адже на ринку України можна придбати українські, польські, італійські, іспанські, шведські, німецькі міксери-кормороздавачі. Хоча і це не все, також в Україні можна купити змішувачі виготовлені в Нідерландах, Ізраїлі, США та багатьох інших країнах світу і представництво багатьох країн часто не обмежується одним брендом. Тому насамперед необхідно шукати надійного офіційного дилера виробника ефективної та довговічної техніки, який працює на ринку обладнання для годівлі не один рік, а то й десятиліття.
Також доречно звернути увагу на собівартість приготування корму для годівлі ВРХ. Тут більше потрібно враховувати не лише суму коштів, за яку господарство може купити кормозмішувач, а і довговічність роботи техніки, час за який зношується ванна і шнек. Бувають випадки коли господарство приймає рішення, що не потрібно платити більше, адже змішує корм і той, і той міксер. А через пару років виникає потреба заміни шнека, а ще декілька років і взагалі потрібна заміна всього змішувача. Тут і з’являється розуміння, що придбати дешевий кормозмішувач з часом для господарства виявляється дорожче.