Купити на ферму подрібнювач соломи чи це марна трата коштів?


    Чи потрібний подрібнювач сіна і соломи в господарстві, яке професійно займається виробництвом молока? Чи можливо краще інвестувати в щось інше?


    Основні напрямки де може стати в пригоді соломорізка – це забезпечення корів якісним підстилковим матеріалом та подрібнення сіна чи соломи для годівлі тварин. Кожний з цих процесів  подрібнення заслуговує  окремого обговорення , але   почнемо спочатку  з опису проходження самого процесу подрібнення сіна чи соломи  подрібнювачем. Як правило  всі подрібнювачі соломи мають схожу конструкцію і схожий принцип роботи: з бункера, в який завантажуються   круглі рулони (чи прямокутні тюки) маса подається на  ротор, який  завдяки активним рухомим  ножам, і не рухомим контрножам її подрібнює і викидає в камеру евакуації. З камери евакуації, завдяки  турбіні, що обертається на великих обертах і створює «ефект пилотяга» завдяки якому подрібнена маса через бічне вікно чи  верхню турель  видувається на зовні.  Від швидкості обертання турбіни і місця розташування  вивантажувальних рукавів залежить відстань на яку буде подана подрібнена маса.  Для забезпечення  рівномірності подрібнення соломи  на задану  фракцію деякі виробники використовують  калібрувальні сітки-решета. Вони  після нарізання  затримують порізану масу в евакуаційній камері, що призводить  до додаткового контакту маси з ножами і її евакуацію тільки по досягненню відповідного  розміру. Але як недолік  ці решета  спричиняють утворенню додаткового пилу із дрібних частинок соломи, що не добре як для підстилки, так і для корму. Так  проходить в основному процес подрібнення соломи та сіна всіма подрібнювачами, який можна споглядати на власні очі. Але є і процеси, які проходять  невидимо людському оку,  але їх вплив на якість отриманого матеріалу  дуже важлива, і про це потрібно висвітлити окремо. Загально відомою і такою що не потребує  додаткового роз’яснення  є  робота активних ріжучих і не активних проти-ріжучих ножів, що призводить  до нарізання соломи чи сіна на меншу фракцію ніж вона знаходиться в рулоні. В ідеалі є коли кожен активний ніж працює в парі з протиріжучим ножем – це збільшує дещо навантаження на ВВП трактора, але забезпечує частіший контакт ножів з масою і як результат її краще подрібнення.  А от процес  дорізання подрібненої маси  в камері  евакуації та проходження її через решето і сама її евакуація на зовні мало висвітлені. Тому зупинимось на них більше. 

Image

    По перше -  подрібнюючий ротор з ножами  обертається на дуже великій швидкості, а солома рухається  повільніше (на початку її затримують  протиріжучі ножі, а після  їх проходження солома, що не має потрібної фракції частково затримується в камері через решето), що призводить до частого контакту ножів  з масою і її подрібнення.  Але решето  частково перекриває площу всмоктування  повітря і маса   і відповідно  не так швидко евакуюється із камери, як би  решета не було. Тому ніж повторно перерізає не тільки  задовгі соломинки, а і ті які вже мають потрібну фракцію, але не евакуювалися через решето і переподрібнюються. Тому  основна маса виробників подрібнювачів не  використовує решета,  а пропонує пряму евакуацію, або евакуацію  через велику сітку – що своєю чергою  не дає такої дрібної фракції  матеріалу, але  суттєво зменшує утворення пилу з частинок  рослин. 

    По друге -  маса після проходження подрібнення ножами та калібрування сіткою має  фактично такий же стан як і маса в рулоні – стебло має  сухий цілий восковий шар, а зріз соломинки  має гострий край.   Але далі  матеріал попадає в середовище з розрідженим повітрям і направляється в напрямку  турбіни (великий диск з лопатями) що обертається  на великих  обертах. Через те, що швидкість  турбіни більша від швидкості руху подрібненої соломи то остання попадає безпосередньо на  лопаті турбіни та активно контактує з ними, що призводить до розтріпування  самого стебла і зняття з нього воскового шару.

Зображення подрібненої соломи соломорізкою

    Тому після  проходження  соломи через подрібнювач, що має турбіну  для евакуації ми отримуємо  матеріал з дещо іншими фізичними якостями, ніж той що ми завантажували в нього. А саме цей матеріал вже не має  гострих зрізів і  захисту від вологи, а навпаки є дуже м’яким і відмінно абсорбує вологу.

    Звісно ж,  якщо солома після подрібнення її ножами    просто випадає вниз на транспортер і подається на місце зберігання, або транспортується ним в змішувальний бункер  самохідного змішувача (тобто не контактує з турбіною)  вона залишається  з гострими краями зрізів і з неушкодженим восковим шаром, що  не дає їй можливість швидко вбирати в себе воду.

    Точно також ситуація і при подрібненні сіна подрібнювачами з турбіною, за однією лише умовою, що кількість пилу з переподрібнених частин стебла  тут буде більша.

    Розуміючи який стан  матеріалу на виході нам потрібен  і підбирається сам подрібнювач:

 • для пухкої та гарно абсорбуючої соломи – подрібнювач з турбіною та сіткою;
 • для  гострих країв та погано абсорбуючої соломи – подрібнювач без турбіни та сітки.

Подрібнення соломи на підстилку

Отже, ми визначилися, яке подрібнення соломи нам потрібне для годівлі ВРХ, а яке для підстилки тваринам. Тепер розберімо що дає нам саме подрібнення соломи в обох випадках.

Солома як підстилковий матеріал має багато переваг. По-перше, вона добре вбирає вологу та зберігає тепло. Так, один кілограм солом'яної підстилки здатний увібрати 3-4 літри води. При цьому, за інформацією дослідників, здатність соломи поглинути вологу залежить від її якості, часу збирання та технології використання. Наприклад, кілограм подрібненої соломи може поглинати майже вчетверо більше вологи. Також потрібно зауважити, що при використанні подрібненої соломи на підстилку витрати соломи зменшуються на 30-50%. Цінною властивістю солом'яної підстилки також є її здатність поглинати такі шкідливі гази, як аміак і сірководень, присутні у тваринницьких приміщеннях. Тому в зоні відпочинку тварин відповідний обсяг якісної солом'яної підстилки здатний забезпечувати хороший мікроклімат.

Однак, подрібнюючи солому для підстилки, важливо не перестаратися. Занадто дрібна фракція та пил зовсім не бажані, тому що можуть потрапляти у дихальні шляхи тварин та викликати кашель та запальні захворювання. Часто солома буває уражена пліснявими грибками. Такий матеріал не можна використовувати для підстилки, він не тільки втрачає абсорбуючі здібності через порушену структуру, а може стати джерелом респіраторних інфекцій для худоби. Ці особливості соломи слід пам'ятати при оцінці її якості.

Отже, що ми отримуємо при подрібнені соломи на підстилку:

 • підвищення продуктивності ВРХ
 • економія соломи 30-50%;
 • зменшення трудовитрат; швидко та якісно зробити підстилку одна людина;
 • збільшення властивостей поглинання вологи соломою;
 • хороша підстилка - найкраща гігієна; відповідно, менше проблем зі здоров'ям худоби;
 • покращення якості гною структурований матеріал краще розподіляється гноєрозкидачами.

Використання подрібнювача для сіна та соломи в годівлі ВРХ

Солома є важливою частиною раціону годівлі корів, оскільки вона містить велику кількість клітковини, яка сприяє правильному функціонуванню рубця, що є важливим для здоров'я тварини.

Крім того, солома забезпечує коровам необхідну різноманітність в раціоні, що може допомогти уникнути проблем з переважною концентрованою годівлею.

Що дає подрібнення сіна чи соломи?

 • Забезпечується якісний склад корму. Кормова суміш з подрібненим сіном або соломою однорідніша, краще перемішується і подобається тваринам.
 • Дозволяє забезпечити раціон великою кількістю сухої речовини. При завантаженні в змішувач неподрібненого сіна воно займає більшу частину обсягу ванни кормозмішувача. Його потрібно роздавити важким кормом, щоб його змішати. А якщо ви бажаєте збільшити кількість сухої речовини та додати ще більше сирого сіна, то для важчих інгредієнтів у міксері просто не залишиться місця – цей раціон не перемішається. Раціон легше збалансувати за допомогою подрібнення (на одну голову можна додати до 2 кг сухої речовини). Це особливо важливо, коли необхідно збільшити кількість грубих кормів, щоб запобігти, наприклад, ацидозу.
 • Подрібнене сіно можна роздавати прямо в годівницю, не використовуючи кормозмішувач.
 • Стимуляція стінок шлунку. Подрібнена солома має гострі краї, які добре стимулюють стінки шлунку, що покращує апетит тварини.
 • Підвищення якості та кількості надоїв. В результаті оптимальної збалансованості та кращого споживання корму збільшується жирність та кількість молока (в середньому на 1 л).
 • Менш вибіркове харчування. Оскільки корм з подрібненим сіном та соломою однорідний і немає довгих шматків стебла, які корові некомфортно їсти, вона не може вибирати, що є, а що ні. Тварина їсть все підряд, без розбору, і ви впевнені: все заплановане з'їдено.
 • Менше залишається  корму. Добре подрібнений корм легше їсти. Ферми, які подрібнюють сіно перед додаванням його до змішувача, відзначають скорочення залишків корму на 30-40%.
 • Скорочення часу роботи міксера. Змішування відбувається значно швидше, що дозволяє економити паливо, обладнання та час робітників, знижує знос робочих органів змішувача-роздавача корму.