Коли сіно потребує уваги

Чому потрібно сушити сіно за допомогою сушарки?

         Всі мабуть знають, що за поганої погоди - коли йде дощ, або висока вологість повітря – дуже складно отримати якісне сіно традиційним методом сушіння на полі  у валку. За таких погодних умов через  затримання в вологовіддачі   трав’яною  масою , остання   пліснявіє, її запах стає неприємним, колір стає бурим, а інколи і взагалі чорним, що  в свою чергу  негативно  впливає на здоров’я корів та їх продуктивність.

         Під час сушіння  люцерни при  добрій сонячній погоді  її  стебла та листя висихають не рівномірно і   стають крихкими(листочок пересихає, а стебло ще вологе), що в свою чергу  призводить до зміни співвідношення стебел до  листя в масі через    вплив рухомих  механізмів     ( в процесі ворушіння, валкування, підбирання  при пресуванні) і,  як наслідок осипання листочків люцерни, що знижує її кормову цінність. В такому сіні через втрати в процесі сушіння втрачається до 50 відсотків протеїну.

         Для всіх хто працює в тваринництві не є таємницею, що сіно люцерни гарної якості – це цінний корм для корів високої продуктивності, який дає їм енергію, протеїн, клітковину і мінерали. В раціоні на одну дійну корову виділяють 5-15 кілограм сіна високої якості. 
        

         На фермах Італії, де виробляють молоко  найвищої якості  яке використовують для  виробництва сиру «Пармезан» в годівлі корів використовують лише якісне сіно люцерни  заготовлене методом примусового сушіння теплим повітрям в модульних сушарнях.  Використання  високоякісного сіна люцерни (протеїн 24-25%)  дає можливість суттєво поліпшити здоров’я  та продуктивність корів ( практика показує, що після переходу з сінажу люцерни на якісне сіно   продуктивне використання корів збільшується мінімум на одну лактацію, отели проходять легше,  тварини хворіють  менше). Також  відмічається зменшення витрат на  закупівлю білкових кормів .

         Коли триває заготівля сіна втрати поживних речовин можуть досягати 40-60 відсотків. Саме частіше це відбувається через недотримання термінів скошування трав та технології скошування. Також не потрібно забувати про ті біохімічні процеси, які відбуваються після скошування травостою під час сушіння, механічних втрат в момент збирання сіна. Коли в господарствах не дотримуються технологічних процесів під час заготівлі сіна (найчастіше процесу сушки) та його зберігання такі дії призводять до досить сумних результатів – найбільше від цього страдає здоров’я тварин. При використанні високотехнологічних сушарок для сіна не тільки поліпшується здоров’я та продуктивність великої рогатої худоби, а і відбувається економія коштів сільськогосподарського підприємства на придбанні білкових кормів (насамперед, соєвого шроту). Використання в заготівлі кормів сучасних сушарок сіна дають змогу з впевненістю дивитися в майбутнє молочної ферми і не залежати від примх погоди. 
         В наш час технологічного прогресу постійно розвиваються і з’являються нові технології та обладнання, які покращують певні технологічні операції і полегшують роботу фахівцям господарств.

Агрегати для сушіння круглих та квадратних тюків

         Розуміючи наскільки важливо дотримуватися правильної технології сушіння сіна, Джованні Бельтрама свого часу заснував в Італії компанію Clim.Air.50  та розробив власну конструкцію  сушарки для сіна  із примусовим повітряним потоком. Наразі компанія проектує сушарки для різних форм тюків: круглих, квадратних, призматичних. До того ж, сушарки мають двоповерхову конструкцію, що надає можливість вдвічі скоротити простір, необхідний для їхньої установки. Так, найменша модель EDMU 8-1, що призначена  для сушіння круглих тюків (діаметр тюка 150x120 см), здатна обслужити  до  32 тюків за добу, а найбільша EDMU 96-6 — до 300 тюків на добу. Тож, ми зможемо задовольнити потреби ферм будь-якого обсягу: від невеликих господарств до агрохолдінгів.

Системи сушіння для прямокутних і круглих тюків та рулонів

На яких видах палива працюють сушарки сіна

       Теплогенератори, якими обладнані сушарки, працюють на різних видах палива. Так, окрім дизельного пального для їхньої роботи можна використовувати метан, пропан, теплу воду із біогазової станції, сонячні  панелі ї або  дерев’яну  тріску.

         Сушарка  може встановлюватися в любому зручному місці, вона не потребує  фундаменту. Достатньо залити звичайну бетонну  плиту . Звісно, на місце її установки треба підвести електроенергію та заздалегідь визначитися яким буде теплоносій. Саме простіше — це підвести звичайний газ. Так, наприклад, якщо у господарстві працює сушарка для зерна, то за допомогою розподільника від її магістралі можна підвести газ. Таким чином, ми можемо почергово сушити весною і літом  сіно, а восени -  зерно. Але ефективніше за все використовувати  теплу воду з двигуна біогазової  станції (так, зазвичай, працюють європейські ферми). Влітку за роботи біогазової станції  тепло з радіатора, який охолоджує двигун  генератора  просто викидається в атмосферу, а якщо направити цю теплу воду до радіатора теплогенератора сушарні  то отримуємо  практично безкоштовний теплоносій.  При такому використанні теплоносія вартість сіна знижується, а якість залишається високою.

         Ще можна застосовувати сонячні панелі. Як це працює? Маємо сіносховище, в якому металевий верх, а низ  ферми перекриття підшивається утеплювачем сендвіч-панеллю. Виходить так би мовити короб.  З однієї сторони даху сіносховища повітря заходить і рухається  під дахом до іншої його  сторони, та попускаючись до сушарні вже  нагрітим   до температури 50-60 С . Такий варіант нагрівання повітря в світлу пору доби в літку фактично не потребує використання палива.

         Як бачимо,  існує багато різних рішень, які можуть здешевити процес заготівлі високоякісного сіна, використання, якого в годівлі коровам суттєво покращує їх здоров’я і якість молока,  підвищує їх  продуктивність та продовжує період продуктивного використання.